Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - streszczenie

oficerów.

Druga akcja, w której największe zasługi miał Rudy, to zniechęcenie Polaków do udziału w seansach kinowych, gdzie pokazywano niemieckie filmy propagandowe. Chłopcy najpierw pisali hasła na murach, dziełem Rudego był napis „Tylko świnie siedzą w kinie”, później wrzucali do sal gaz dławiący. Wreszcie musieli zrezygnować z tej działalności, bowiem Niemcy zaczęli przeprowadzać łapanki.

Kolejnym zadaniem było pokazanie okupantowi, że Polska się nie poddała. Zaczęto wywieszać afisze z literą V, pochodzącą od słowa victory, czyli zwycięstwo, symbolizującą chęć walki i wygranej u Polaków. Kiedy Niemcy rozpoczęli umieszczanie litery V także na swoich afiszach, na znak zwycięstwa nad Polakami, chłopcy dopisywali kontynuację w postaci słowa verloren, oznaczającego „zgubione” Niemcy. Zmieniali także inne niemieckie hasła propagandowe, aby drwić z wroga.

Chłopcy zajmowali się również działaniem na niekorzyść sklepów wędliniarskich, w których kupować mogli tylko Niemcy, a także zrywaniem niemieckich flag (tutaj przodował Alek, później dołączył tez do niego Rudy).
Działaniami Buków kierował Zośka, który postanowił, ze należy szeregi podzielić na mniejsze grupy pod dowództwem swoim, Alka i Rudego. Zwłaszcza grupa Alka odznaczała się skutecznością, a pewnego dnia w mieszkaniu Alka jej członkowie złożyli uroczysta przysięgę.

Przed zbliżającym się świętem Trzeciego Maja, Mały Sabotaż przygotowywał się do przeprowadzenia manifestacji (malowanie ma murach i rozwieszanie polskich chorągiewek na latarniach i drutach). Również na święto 11 listopada wypisywano na ulicach hasło: „Polska zwycięży!”.

Jako manifest solidarności z Rządem Emigracyjnym, chłopcy rozdawali na ulicach gazetę -„„Nowego Kuriera Warszawskiego” z życzeniami urodzinowymi dla Sikorskiego i symbolem Polski Walczącej