Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - streszczenie

–kotwicą.
Dla Rudego był to okres sukcesów naukowych, a także umacniania przyjaźni z Zośką.

Szczególnym wydarzeniem, które wstrząsnęło członkami Buków, było aresztowanie Jacka Tabęckiego, najlepszego przyjaciela Zośki, a następnie jego przewiezienie na Pawiak i wysłanie do Oświęcimia.

Najsłynniejszym czynem Wawra było zerwanie niemieckiej tablicy zasłaniającej dedykację „Mikołajowi Kopernikowi rodacy” na posągu Kopernika. Dokonany przez Alka czyn wstrząsnął polską i zagraniczną opinią publiczną.

W tym okresie Alek ciągle działał, prawie nie bywał w domu. Pewnego razu aresztowano jego matkę i musiał uciec na wieś. Tam spędzał czas z ukochaną Basią, rozmawiał o przyszłości, aż wreszcie wrócił do Warszawy.

Rudy produkował różne wynalazki, pomagające w akcjach, a także udowadniał swoją odwagę.

Zośka zorganizował spotkanie Buków, na którym postanowiono, że nadszedł czas na szkolenia żołnierskie, przygotowujące do walki w powstaniu.

 

Rozdział 4: Dywersja
Listopad 1942 roku był przełomowym miesiącem drugiej wojny światowej. Wojska radzieckie nie dopuściły do zajęcia Stalingradu, zatrzymując armię niemiecką na Kaukazie. Brytyjczycy zwyciężyli pod El Alamein, zmuszając Niemców do wycofania się z Egiptu i Libii. Desant amerykańsko-angielski opanował Maroko i Algier. Te wydarzenia przerwały ciąg niemieckich zwycięstw.

W Polsce postanowiono, że nadszedł czas na wzmożenie działań dywersyjnych. Kierownictwo nad dywersją powierzono organizacji Kedyw. Zośka, Alek i Rudy zostali wcieleni do Grup Szturmowych, gdzie po raz pierwszy dostali do rąk broń. Zośka i Rudy mieli wziąć udział w pierwszej akcji w noc sylwestrową 1942/43. Po przygotowaniu ładunków wybuchowych udali się wraz z grupą w okolice Kraśnika, gdzie wysadzili tory pod niemieckim pociągiem.

W tym okresie dowódcami chłopców byli Oliwa,