Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - streszczenie

Jerzy i Pług.

Pewnego dnia Alek wyszedł z domu z kieszeniami pełnymi materiałów dywersyjnych i trafił na niemieckiego żołnierza. Cudem uniknął rewizji osobistej, pokazując fałszywy dowód, a materiały wyrzucił będąc już w samochodzie, wiozącym złapanych Polaków na Pawiak. Podobnie jak tego samego dnia Rudemu, udało mu się na szczęście uciec z rąk Niemców.

Rudy stał się w tym okresie niezwykle odważny, a jego grupa należała do jednych z najaktywniejszych i najskuteczniejszych. Doskonale spisał się Rudy w akcji rozbrajania Niemców, kiedy to zabił na ulicy oficera SS.

Alkowi natomiast wizja odbierania życia ludziom, nawet wrogom, spędzała sen z powiek.

Pewnego dnia z mieszkania przy Brackiej trzeba było wywieźć ważne dokumenty. W tej akcji, wskutek niespodziewanego pojawienia się żołnierzy niemieckich, Rudy został ranny w nogę. Wraz z Zośka przez nieuwagę wsiadł do obcego samochodu, a później został opatrzony przez dyskretnego lekarza, który, jak później dowiedział się Zośka, był oficerem gestapo. Na szczęście, jakiś czas później okazało się, że informacja ta była mylna.

Podczas służby w dywersji przez pół roku, bohaterowi stali się twardsi, odważniejsi i dojrzalsi.

 

Rozdział 5: Pod Arsenałem
W pewną marcową noc gestapo aresztowało jednego z towarzyszy broni Rudego, Heńka. Po przesłuchaniach, torturach i podstępie wydobyto z niego kilka istotnych informacji. W znalezionych na mieście notatkach zapisane było tylko jedno nazwisko i jeden adres – Rudego. Rudy jakby nigdy nic przygotowywał wówczas z Zośką akcje przeniesienia dużego magazynu z bronią. Wrócił do domu, a nad ranem został wraz z ojcem aresztowany przez gestapo i przewieziony na Pawiak. Mimo tortur, bicia i bólu, Rudy niczego nie zdradził na przesłuchaniu, zatem przewieziono go na Szucha, gdzie nadal starano się wydobyć z