Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - streszczenie

niego informacje. Żołnierz dowodzący kilkudniowym przesłuchaniem kazał bić Rudego aż do śmierci. Tymczasem przyjaciele obmyślali plan wydostania Rudego z więzienia. Postanowili odbić przyjaciela podczas przewożenia go więzienną karetką z Pawiaka na Szucha. Akcją kierować miał Orsza, komendant Szarych Szeregów. Udało się wynieść Rudego z karetki, ale podczas ucieczki z miejsca akcji, Alek został poważnie ranny w brzuch. W domu, po operacji, jego stan jeszcze się pogorszył. Śmierć nadchodziła nieuchronnie. Alek zwierzał się Basi, a także pragnął zobaczyć Rudego, jednak przyjaciele nie chcieli mówić mu, że także on jest w ciężkim stanie. Do ostatnich chwil Alek się uśmiechał.

Przy łóżku Rudego czuwał Zośka. Zanem lekarz nie był już w stanie pomóc Bytnarowi. Rudy, podobnie jak Alek, do ostatnich chwil zachowywał wiarę i optymizm.

Obaj chłopcy zmarli tego samego dnia. Było to szokiem dla Szarych Szeregów. Komendant wydał nakaz zabicia najokrutniejszych gestapowców: Schultza i Langego, którzy prowadzili przesłuchania Rudego.

 

Rozdział 6: Celestynów
Po śmierci przyjaciół Zośka był w fatalnym stanie psychicznym. Był to okres powstania w getcie. Szare Szereg przekazywały do getta broń, a także zajmowały się likwidowaniem niemieckich posterunków. Wreszcie zaniepokojeni o Zośkę znajomi zalecili mu wyjazd na wieś, gdzie udał się z ojcem i siostrą. Tam zaczął pisać powieść o Rudym, nadal jej tytuł „Kamienie rzucane na szaniec”. Spotkał się także z człowiekiem, który chciał opisać losy Rudego i Alka, i namówił go, aby i swoją książkę zatytułował podobnie. Zośka na wsi stał się bardziej otwarty, uspokojony. Powrócił do Warszawy, gdzie wziął udział w mszy za pamięć Rudego i Alka, a później znów zaczął interesować się tym, co dzieje się wokół i działać. Od Komendy Głównej Sił Zbrojnych w Kraju