Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - streszczenie

Zośka otrzymał odznaczenie, pośmiertnie zostali również odznaczeni Krzyżem Virtuti Militari Alek, Rudy i Tadzio.

Zośce powierzono ważną akcję odbicia pociągu z więźniami jadącego z Majdanka do Oświęcimia. W Celestynowie zaplanowana akcja skomplikowała się, bowiem w pobliżu znajdował się oddział Niemców, a przy opóźnionym o kilka godzin pociągu doszło do nieplanowanej strzelaniny. Udało się jednak uwolnić 49 osób.

 

Rozdział 7: Wielka gra
1943 rok był okresem klęsk Niemców w Rosji i Włoszech oraz akcji przeprowadzanych przez dywersję i Bataliony Chłopskie. Wawer przeprowadzał akcje, takie jak niespodziewane audycje z hymnem polskim czy kradzież materiałów wybuchowych.

Jedną z najcięższych i najbardziej pechowych akcji Zośki była ta pod Czarnocinem, majacą na celu wysadzenie mostu. Najpierw zginęły trzy osoby, wśród nich Oracz, jadące samochodem, aby przygotować miejsce akcji. Później Zośka załatwiający ostatnie sprawy w Warszawie, dotarł na miejsce tuż przed przyjazdem pociągu i nie zdążył zorganizować wszystkiego na czas. Pociąg przejechał bezpiecznie, a wysadzenie pustego już mostu także się nie powiodło. Podczas powrotu zginęło kolejnych kilku Polaków.

Pewnego dnia Zośka z panem Jankiem szedł złożyć kwiaty na grobie Oracza. Podczas drogi zostali złapani przez patrol niemiecki i zrewidowani. Zośkę zabrało gestapo. Odesłano go na Szucha, skąd po jakimś czasie wyciągnęli go przyjaciele. Zośka odtąd częściej bywał w domu, a także organizował kółka samokształcące, tajne liceum i gimnazjum.

W drugiej połowie sierpnia kierownictwo walki konspiracyjnej zorganizowało likwidację sieci kilkunastu posterunków żandarmerii niemieckiej na północno-wschodniej granicy Generalnej Guberni. Jednym z oddziałów dowodził Zośka. Akcja miała być przeprowadzona w ciągu jednej nocy. Grupa Zośki miała