Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamienie na szaniec - Po lekturze „Kamieni na szaniec” wyjaśnij, dlaczego pokój ma tak ogromną wartość dla ludzkości.

 


Pokój to stosunek między państwami, które nie prowadzą między sobą działań zbrojnych, a także stan ducha wynikający z braku trosk i zmartwień. Na świecie pokój zakłócany jest przez wojny, które były od zawsze obecne w historii, towarzyszyły ludziom od najdawniejszych czasów, obecne są niestety dziś. Temat wojny, jej bezsensu, okrucieństwa jest wciąż aktualny. Wojna sieje śmierć i zniszczenie, dlatego tez pokój jest tak ważny.

W książce „Kamienie na szaniec napisanej przez Aleksandra Kamińskiego czytelnik poznaje trójkę głównych bohaterów: Alka, Rudego i Zośkę. Są to młodzi, kilkunastoletni chłopcy, których życie upływa na przyjemnościach, spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi, spotykają się w szeregach jako harcerze z zastępu „Buków”. Dużo czasu poświęcają nauce, starają się dobrze zdać maturę, aby móc w przyszłości zostać kimś. Mają plany i marzenia, które chcieliby zrealizować za kilka czy kilkadziesiąt lat. Spotykają ich także pierwsze miłości, przychodzą myśli o założeniu rodziny.

Niestety, czasy w jakich żyli chłopcy, nie dały im szansy na zrealizowanie ambicji i marzeń. W 1939 roku nastolatków zaskoczyła wojna. Polskę zajęli Niemcy, przez kraj przeszła fala śmierci, zniszczenia i rozpaczy. Zośka, Rudy i Alek musieli najpierw opuścić Warszawę-swoje miasto, ukrywać się w lasach i wsiach na wschodzie kraju. Później podjęli trudną decyzję o walce za ojczyznę. Wrócili do miasta i tam rozpoczęli walkę z wrogiem, co dzień ryzykując swoje bezpieczeństwo. Odważnie pisali propagandowe hasła na murach, rozwieszali polskie, a zrywali niemieckie flagi, organizowali tajne nauczanie, przeszkadzali okupantowi w każdy możliwy sposób. Musieli nauczyć się odpowiedzialności za ludzi, którymi dowodzili, organizując patriotyczne akcje.

W okresie wojny rodziny bohaterów zostały rozbite,